Ölmeden İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü 10 Film

12 Tem 2018
unutulmazfilmler

La Vita é Bella – Hayat Güzeldir

Guido bir Yahudidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl önce Guido, Dora adında ki güzeller güzeli bir öğretmen ile tanışmıştır. Bu tanışma sıradan bir tanışma değildir. İkisi de hayatının aşkını bulduğuna inanmaktadır. Bir süre ilişkilerine devam eden Guido ve Dora, zaman sonra evlenme kararı alır. Bu evlilik onların hayatının miladı olacaktır. Artık çok daha güzel bir hayata sahip olan Guido ve Dora, birde çocuk yapmıştır. Evlat sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan ikiliyi ileride daha kötü olaylar beklemektedir. Tam her şey yolunda giderken ve çok iyi bir evlilik yürütürken savaş patlak verecektir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülecek olan ailenin yanında çocukları da vardır. Dünya tatlısı oğlunu nasıl teselli edeceğini bilmeyen Guido ona büyük bir yalan söyler. Bu savaşın büyük bir oyundan ibaret olduğunu ve eğer oyunu başarılı bir şekilde tamamlarsa bir ödül alacaklarını söyler. Ödül ise gerçek bir tank olacaktır. Çocuğuna bu yalanı söylerken bile için rahat olmayan Guido, bu yaşanılanlardan dolayı adeta çaresiz kalmıştır. Savaşın politikacılardan çok sivilleri ve masumları vurduğu kesindir. Guido ve ailesi de bu masum insanlardandır. Hayatlarının en iyi zamanlarında en kötü şeyleri yaşamaya başlamışlardır.

Life is life Beautiful izle

Life is life Beautiful – Roberto Benigni

Schindler’in Listesi – Schinler’s List

Schinler’s List yine İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir film olarak karşımıza çıkıyor. Oskar Schindler adında ki bir adamın yaptığı büyük babalığı anlatan film kısa süre içerisinde adeta seyirci akınına uğramıştır. Çıktığı yılın en iyi filmlerden birisi olan Schinler’s List filminde Oskar Schindler bir Alman iş adamı olarak tanıtılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Oskar Schindler, büyük bir iş adamı olarak Yahudilere işkence edildiğini görecektir. Bunun önüne geçmek için ise aklında çok iyi bir fikir vardır. Getirilen Yahudileri kendi iş yerlerinde çalıştıracak ve politik işlerden uzak tutacaktır. Bu zor bir iş değildir çünkü bu kadar elemanı çalıştıracak güçte bir iş adamıdır. 1100 Yahudiyi işe alan ve onların geçinmesi için gerekli imkanları sağlayan Oskar Schindler, tarihe altın harfler ile yazılmıştır. Oskar Schindler gibi nice insanlar olsa da onun bu yaptıkları gerçekten de unutulmaz denecek derecededir. Şimdi o büyük hikaye bir romandan alıntı edilerek beyaz perdeye aktarılıyor. Böyle bilindik hikayelerin beyaz perdeye aktarılması her zaman izleyicinin ilgisini çektiği gibi bu filmde de bayağı bir ilgi gördü. Özellikle savaş zamanı yaşananları gözler önüne sermesi izleyiciyi derinden etkileyen ve bir o kadar da merak uyandıran nokta oldu.

Schinler's List izle

Schinler’s List – Liam Neeson

Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness

Chris Gardner adında ki bir adam her ne kadar genç olsa da erken yaşta çökmüş olan bir aile babasıdır. Onun bu halde olmasının en büyük sebebi ise kesinlikle maddi yetersizliktir. Maddi açıdan çok kötü durumda olan Chris Gardner, buna rağmen ailesini ayakta tutmak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Fakat eşi aynı durumda değildir. Çünkü maddi yetersizlikler artık onu aşırı derecede daraltmaya başlamıştır ve bu kadar kötü bir maddi durum içerisinde yaşamak istemez. Bunun evine evi terk etme kararı alır. Chris Gardner artık küçük oğlu ile baş başa kalmıştır. Bundan sonra yapacağı tek şey oğluna güzel bir hayat yaşatmak olacaktır. Bir iş yerinde stajyerlik yapmaya başlayan Chris Gardner’ın büyük hedefleri vardır. Buradan bir maddi ödenek almasa da stajdan sonra çok iyi iş imkanları olduğu için bu işi kabul etmiştir. Fakat maddi konuda hiç bir güvenceleri yoktur. Çok geçmeden evinden de çıkarılan Chris Gardner, oğlu ile birlikte sokakta kalmıştır. Sokaklarda, parklarda ve tuvaletlerde kalmaya başlayan Chris Gardner için hayat her geçen gün daha da kötü olmaktadır. Bu durumu aşmanın bir türlü çaresini bulamayan Chris Gardner’ın bu süreçte ayakta kalmasının en büyük sebebi ise oğlunun ona verdiği sevgi ve güven hissidir.

Umudunu Kaybetme izle

Umudunu Kaybetme – Will Smith

Truman Show

Truman adında ki genç bir adam bir adada yaşamaktadır. Hayatında bu ada dışında hiç bir şey görmemiştir. Bu adada tek başına yaşamına devam eden Truman, burada ki her şeyin sahte olduğundan habersizdir. Hatta dünyada ki birçok şeyden habersizdir. Diğer insanlara göre çok farklı bir hayat yaşayan Truman’ın orada olmasının tek bir sebebi vardır. O da izleyiciler. Onu devamlı izleyen kişiler onun hakkında her ne kadar yorum yapsa da böyle bir hayat yaşamasının ne kadar doğru olduğu konusunda hiç bir yorumda bulunmazlar. Truman ise bir zaman sonra sorgulama yapmaya başlar. Babasının öldüğünü bilmektedir fakat bunun doğruluğuna emin değildir. Bir gün ölüm olduğunu sandığı babasının artık ölmediğini fark eden Truman için hayat yeniden başlamıştır. Artık bu yapay adadan başka bir hayatı olduğuna da inanmaya başlamıştır. Bu zamandan sonra babasını bulmak için büyük çaba sarf edecektir. Onunla birlikte birçok soruya da cevap aramaya başlayan Truman’ın önünde çok zor bir süreç vardır. Amerika Birleşik Devletlerinin dünya sinemasına bıraktığı sayılı baş yapıtlardan birisi olan Truman Show, Jim Carrey’in üstlendiği başrol görevi ile adeta değer kazanmıştı. Komedi filmlerinin olmazsa olmazlarından birisi olan Jim Carrey, bu filmden sonra kendi kariyer basamaklarını da hızla geçmeye başladı.

Truman Show izle

Truman Show – Jim Carrey

Leon – Sevginin Gücü

Mathilda’nı ailesi sıradan bir aile değildir. Tam tersine sorunlu bir ailedir. Bu yüzden ise Mathilda ailesine karşı biraz daha mesafeli davranmaktadır. Hatta ailesiyle neredeyse hiç vakit geçirmeyen Mathilda en çok da babasının şikayetçidir. Çünkü babası uyuşturucu işlerine bulaşmıştır. Onun uyuşturucu işlerine bulaşması sonucu aileninde hayatı tehlikeye girmiştir. Bir gün bu tehlike artık sadece lafta kalmaz ve uyuşturucu ile uğraşan adamlar evin babası yüzünden tüm aileyi katleder. Mathilda o sırada alışverişte olduğu için kurtulmuştur. Fakat evde bulunan küçük kardeşini kaybetmiştir. Onun için ailesinde tek değer verdiği kişi küçük kardeşidir. Onu kaybedince adeta çılgına dönen Mathilda, bir taraftan da babasının düşmanlarından kaçmaktadır. Leon’un evine sığınan Mathilda, kısa zaman sonra Leon ile tanışacaktır. Soğukkanlı bir katil olan Leon, Mathilda’ya karşı çok sıcakkanlı yaklaşacaktır. Her ne kadar babalık ve arkadaşlık ona göre bir kavram olmasa da Mathilda’nın kardeşinin intikamını almak için ona yardımcı olmaya karar verecektir. Bu sırada ikili arasında çok sıkı bir bağ oluşacaktır. Leon bir katil olarak bu sefer öldürmeye karar verdiğinde bunu küçük bir kız çocuğu olan Mathilda için yapacaktır. Mathilda’da ona yardımcı olacak ve hayatında yaşamadığı heyecanı bir anda yaşamaya başlayacaktır.

Leon izle

Leon Jean Reno

Pulp Fiction – Ucuz Roman

Birden fazla karakter ve hepsi birbirine aykırı olan tipler. Bir grup insan ancak bu kadar iyi bir ortak noktada buluşabilir. Butch Coolidge adında ki adam daha önce şeytanla bir anlaşma yapmıştır. Anlaşma gereği devamlı ödeme yapması gerekmektedir. Fakat Butch Coolidge bir anda ödemeye devam etme kararını gözden geçirir ve bundan sonra ödeme yapmayacaktır. Honey Bunny ve Pumpkin ise bir çifttir. Kısa zamandır birlikte olsalar bile aralarında ki bağ onları yıllardır berabermiş gibi göstermektedir. Tabii ki bu tatlı çiftin birde sırrı vardır. İkisi çok büyük soygunlar yapmaktadır. Diğer tarafta Vincent Vega ve Jules patronları adına çalışmaktadır. Patronlarının istediği her şeyi anında yerine getiren bu ikili genellikle ödemeyi geciktiren kişileri yakalayıp vurmaktadır. Son zamanlarda Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmak için görevlendirilmiştir. Çok sevdiği ortağı ise suç hayatını sonlandırarak sıradan bir hayat yaşamak istemektedir. Ve bu yüzden hiç düşünmeden suç hayatını sonlandırır. Bir boksör ise son zamanların en iyi teklifini almıştır. Fakat bu teklif sıradan bir teklif değildir. Çünkü para karşılığı hile yapması istenmiştir. Bunu kabul etmeyen boksör yaşadığı yeri terk etme kararı alır. Bu karakterlerin ortak bir noktası vardır. Hepsi bir olay etrafında toplanacaktır. Kader bir anda onları bir araya getirecek ve büyük macerayı başlatacaktır.

Pulp Fiction izle

Pulp Fiction – John Travolta

Annie Hall

1977 yılının Amerika Birleşik Devletlerinde büyük bir aşk hikayesini anlatan film tam da nostalji sevenlere göre bir film olarak karşımıza çıkıyor. Alvy Singer adında ki bir yazar genelde komedi üzerine yazılar yazmaktadır. Her şey yolunda gidiyor gibi görünse de aslında bu sayfanın arkadan görünen kısmıdır. Birde sayfanın önden görünen kısmı vardır. Alvy Singer’in en büyük eksikliği bir aşktır. İyi bir ilişki yaşamak isteyen Alvy Singer, bu ortamda bu ilişkiye değer kişilerin olduğuna bir türlü inanamaz. Çünkü kendi kafa yapısı ile bu entellektüel ortam hiç bir zaman bir olmamıştır. Lakin hayat onun düşüncelerinin yanlış olduğunu ve ön yargılı davranmaması gerektiğini bir kez daha ona hatırlatacaktır. Annie Hall ise zamanın en iyi şarkıcılarından birisidir. Bu ikili tanıştıktan sonra ikisinin de hayatında büyük bir değişiklik olacaktır. Diğer insanlar gibi sıradan bir ilişki yaşamamalarının en büyük sebebi ise farklı dallarda ünlü isimler olmasıdır. İkisi de farklı bir alanda olduğu için her zaman birbirlerine bir şeyler katmıştır. Alvy Singer ve Annie Hall için ilişki demek sıradan bir kavram değildir. Onların ilişkisini izleyeceğimiz unutulmaz filmlerden birisi olan Annie Hall filmi bizlere de onların ilişkisi tadında bir seyir zevki veriyor.

Annie Hall izle

Annie Hall – Woody Allen

The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

Gelelim şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden birisi olan ve uzun zaman zirveyi hiçbir filme bırakmayan Esaretin Bedeli filmine. Andy Dufresne adında ki bir adam çok başarılı ve kültürlü bir adamdır. Onun bu yaşantısını bozan ise karısı olacaktır. Bir gün karısını ve sevgilisini yakalayan Andy Dufresne, hiç düşünmeden karısını ve onun sevgilisini öldürür. Her ne kadar adaletli olmasa da adalet onun ceza almasını gerektirir. Çünkü devlet kurumlarından başkası ceza veremez. Hapishaneye giren Andy Dufresne, burada çok farklı bir hayata sahip olacaktır. Her ne kadar kültürlü ve başarılı olsalar da hapishaneye düşen insanlar genelde buradan daha kötü bir halde çıkmaktadır. Fakat Andy Dufresne için durum aynı değildir. Başta Red olmak üzere birçok yeni insan ile tanışarak yeni bir arkadaşlık çevresi kuran Andy Dufresne için durum o kadar da kötü değildir. Kültürü ve bilgileri ile insanları etkilemeye başlayan Andy Dufresne, kısa zaman içerisinde birçok mahkumu kendi tarafına çekecektir. Bu durum hapishane idaresinin de dikkatini çekince ona bu davranışlarını daha rahat sergilemesi için daha çok fırsat vermeye başlayacaktır. Andy Dufresne’in burada ki en çok sevdiği şey ise yeni insanlarla tanışmak ve onlara birçok konuda yardımcı olmak olacaktır.

The Shawshank Redemption izle

The Shawshank Redemption – Morgan Freeman

A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

Bu zamana kadar birçok bilim insanı ve deha dünya üzerinden geçmiş ve silinip gitmiştir. Fakat bazılarının son nefesi kendi elinden olmaktadır. John Forbes Nash Jr. adında ki bir adam henüz çok genç yaştadır. Bu yaşına rağmen beyni içerisinde adeta büyük bir sirk kurmuştur. Kendi eğlencesi olan matematik, ona büyük hazineler vermektedir. Kurduğu kuramlar sayesinde birçok formül bulan ve matematik alanında bir deha olmaya başlayan John Forbes Nash Jr., insanlar tarafından da dikkat çekmeye başlamıştır. Ama onun bir zaafı vardır. Bu zaaf ise bencilliktir. Matematik serüveninin bir noktasından sonra kendine çalışmaya başlayan John Forbes Nash Jr., zaman sonra kendini kaybetmeye başlar. Çünkü artık beynine hükmedemez. Delilik ve dehalık arasında gidip gelmeye başlayan John Forbes Nash Jr. bu duruma kendisini sokmuştur. Kendi hatası olan bir şeyin bile bir türlü çözümünü bulmayı başaramayan John Forbes Nash Jr. için hayatın en zor zamanları başlamıştır. Devamlı bencil davrandığı ve ne düşündüğünü bilmediği için etrafında çok fazla insan kalmamıştır. Yalnızlık onu daha da fazla etkilemektedir. Eğer elinde olsa matematikten kurtulur daha sade bir hayat sürerdi. Fakat John Forbes Nash Jr. için artık bir seçim yolu yoktur. İzlerken biraz kafamızı karıştırsa da dünya üzerinde yapılmış olan en iyi filmlerden birisi olan Akıl Oyunları her geçen gün insanların dikkatini daha da fazla çekmeyi başarıyor.

a beautiful mind izle

A Beautiful Mind – Russell Crowe

Titanic – Titanik

Gerçek hikayeden alıntı olan Titanic gerçekten de insanlığın piyasaya sürdüğü en büyük filmlerden birisi olarak halen kayıtlarda yerini koruyor. Hiç bir zaman onun gibi bir filmin çıkmayacağı söylenen Titanic, büyük bir yolcu gemisinin batış hikayesini anlatıyor. Bu sırada bu gemide yaşanan bir aşkı da gözden kaçırmıyor. Toplumun alt sınıflarından bir genç erkek zor şer bir türlü bu gemiye girmeyi başarıyor. Bu gemiye girişi aslında onun hayatının sonu olacak olsa da bu gemide çok iyi bir olay yaşayacaktır. Gemide bile toplumun sınıflara ayrılması onun yaşayacaklarının önüne geçemeyecektir. Kısa bir süre sonra bu genç adam üst sınıflarda yaşayan güzeller güzeli bir kadın ile tanışacaktır. İkili her ne kadar ayrı dünyaların insanı olsa da kısa bir süre içerisinde aralarında çok büyük bir aşk hikayesi başlayacaktır. Bu aşk hikayesi onların ölümde bile beraber olacağı bir hikayeye dönüşecektir. Tanrının bile etki edemeyeceği bir gemi olduğu söylenen Titanic, bir buz dağına çarpması sonucu su almaya başlayacaktır. Bu durum son yüzyılın en elim olaylarından birisi olarak değerlendirilecek ve ertesi gün gazete manşetlerinde Titanic’in battığı söylenecektir. İnsanlar her ne kadar buna inanmamış olsa da 1000 kişiden fazlası bu geminin batması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Titanik izle

Titanik – Leonardo DiCaprio

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?